E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerschréips-en zerschrammen (D)égratigner (F)
Stammformen zerschréips-enzerschréips-tzerschréips-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzerschréips-en
duzerschréip-s
hien/si,hatt/etzerschréips-t
mirzerschréips-en
dirzerschréips-t
sizerschréips-en
Passé composé
echhunnzerschréips-t
duhueszerschréips-t
hien/si,hatt/ethuetzerschréips-t
mirhunnzerschréips-t
dirhuttzerschréips-t
sihunnzerschréips-t
Plus-que-parfait
echhatzerschréips-t
duhaszerschréips-t
hien/si,hatt/ethatzerschréips-t
mirhatenzerschréips-t
dirhatzerschréips-t
sihatenzerschréips-t
Futur I
echwäert zerschréips-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerschréips-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerschréips-en
dugéifszerschréips-en
hien/si,hatt/etgéifzerschréips-en
mirgéifenzerschréips-en
dirgéiftzerschréips-en
sigéifenzerschréips-en
Conditionnel Passé composé
echhättzerschréips-t
duhässzerschréips-t
hien/si,hatt/ethättzerschréips-t
mirhättenzerschréips-t
dirhättzerschréips-t
sihättenzerschréips-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerschréips!
Plurielzerschréips-t!
zerschréips-t
zerschréips-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzerschréips-t
dugësszerschréips-t
hie/si,hatt/etgëttzerschréips-t
mirginnzerschréips-t
dirgittzerschréips-t
siginnzerschréips-t
Passé composé
echsinnzerschréips-t ginn
dubasszerschréips-t ginn
hien/si,hatt/etasszerschréips-t ginn
mirsinnzerschréips-t ginn
dirsiddzerschréips-t ginn
sisinnzerschréips-t ginn
Plus-que-parfait
echwarzerschréips-t ginn
duwaarszerschréips-t ginn
hien/si,hatt/etwarzerschréips-t ginn
mirwarenzerschréips-t ginn
dirwaartzerschréips-t ginn
siwarenzerschréips-t ginn
Futur I
echwäert zerschréips-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerschréips-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zerschréips-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zerschréips-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zerschréips-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schréips-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles