E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beschreiwen beschreiben (D) – dcrire (F)
Stammformen beschreiwenbeschreiftbeschriwwen
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (be-) • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeschreiwen
dubeschreifs
hien/si,hatt/etbeschreift
mirbeschreiwen
dirbeschreift
sibeschreiwen
Pass compos
echhubeschriwwen
duhuesbeschriwwen
hien/si,hatt/ethuetbeschriwwen
mirhubeschriwwen
dirhuttbeschriwwen
sihubeschriwwen
Plus-que-parfait
echhatbeschriwwen
duhasbeschriwwen
hien/si,hatt/ethatbeschriwwen
mirhatebeschriwwen
dirhatbeschriwwen
sihatebeschriwwen
Futur I
echwäert beschreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeschreiwen
dugéifsbeschreiwen
hien/si,hatt/etgéifbeschreiwen
mirgéifebeschreiwen
dirgéiftbeschreiwen
sigéifebeschreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttbeschriwwen
duhssbeschriwwen
hien/si,hatt/ethttbeschriwwen
mirhättebeschriwwen
dirhttbeschriwwen
sihättebeschriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeschreif!
Plurielbeschreift!
beschriwwen
beschreiwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibeschriwwen
dugëssbeschriwwen
hie/si,hatt/etgëttbeschriwwen
mirgibeschriwwen
dirgittbeschriwwen
sigibeschriwwen
Pass compos
echsibeschriwwe ginn
dubassbeschriwwe ginn
hien/si,hatt/etassbeschriwwe ginn
mirsibeschriwwe ginn
dirsiddbeschriwwe ginn
sisibeschriwwe ginn
Plus-que-parfait
echwarbeschriwwe ginn
duwaarsbeschriwwe ginn
hien/si,hatt/etwarbeschriwwe ginn
mirwarebeschriwwe ginn
dirwaartbeschriwwe ginn
siwarebeschriwwe ginn
Futur I
echwäert beschriwwe ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschriwwe gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif beschriwwen
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif beschriwwe ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier beschriwwe ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschreiwenausschreiwenderbischreiwenmschreiwennnerschreiwenhanneschtschreiweniwwerschreiwenmatnnerschreiwen matschreiwennoschreiwenofschreiwenopschreiwenschreiwenuschreiwenverschreiwenvirschreiwenzerckschreiwenzouschreiwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles