E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
hanneschtschreiw-en
Stammformen hanneschtschreiw-enschreif-t hanneschthanneschtge-schriww-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (hannescht-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschreiw-en hannescht
duschreif-s hannescht
hien/si,hatt/etschreif-t hannescht
mirschreiw-en hannescht
dirschreif-t hannescht
sischreiw-en hannescht
Pass compos
echhunnhanneschtge-schriww-en
duhueshanneschtge-schriww-en
hien/si,hatt/ethuethanneschtge-schriww-en
mirhunnhanneschtge-schriww-en
dirhutthanneschtge-schriww-en
sihunnhanneschtge-schriww-en
Plus-que-parfait
echhathanneschtge-schriww-en
duhashanneschtge-schriww-en
hien/si,hatt/ethathanneschtge-schriww-en
mirhatenhanneschtge-schriww-en
dirhathanneschtge-schriww-en
sihatenhanneschtge-schriww-en
Futur I
echwäert hanneschtschreiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtge-schriww-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhanneschtschreiw-en
dugéifshanneschtschreiw-en
hien/si,hatt/etgéifhanneschtschreiw-en
mirgéifenhanneschtschreiw-en
dirgéifthanneschtschreiw-en
sigéifenhanneschtschreiw-en
Conditionnel Pass compos
echhtthanneschtge-schriww-en
duhsshanneschtge-schriww-en
hien/si,hatt/ethtthanneschtge-schriww-en
mirhttenhanneschtge-schriww-en
dirhtthanneschtge-schriww-en
sihttenhanneschtge-schriww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschreif hannescht!
Plurielschreif-t hannescht!
hanneschtge-schriww-en
hanneschtschreiw-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnhanneschtge-schriww-en
dugësshanneschtge-schriww-en
hie/si,hatt/etgëtthanneschtge-schriww-en
mirginnhanneschtge-schriww-en
dirgitthanneschtge-schriww-en
siginnhanneschtge-schriww-en
Pass compos
echsinnhanneschtge-schriww-e ginn
dubasshanneschtge-schriww-e ginn
hien/si,hatt/etasshanneschtge-schriww-e ginn
mirsinnhanneschtge-schriww-e ginn
dirsiddhanneschtge-schriww-e ginn
sisinnhanneschtge-schriww-e ginn
Plus-que-parfait
echwarhanneschtge-schriww-e ginn
duwaarshanneschtge-schriww-e ginn
hien/si,hatt/etwarhanneschtge-schriww-e ginn
mirwarenhanneschtge-schriww-e ginn
dirwaarthanneschtge-schriww-e ginn
siwarenhanneschtge-schriww-e ginn
Futur I
echwäert hanneschtge-schriww-e ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtge-schriww-e gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif hanneschtge-schriww-en
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif hanneschtge-schriww-e ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier hanneschtge-schriww-e ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschreiw-enausschreiw-enbeschreiw-enderbischreiw-enmschreiw-ennnerschreiw-eniwwerschreiw-enmatnnerschreiw-en matschreiw-ennoschreiw-enofschreiw-enopschreiw-enschreiw-enuschreiw-enverschreiw-envirschreiw-enzerckschreiw-enzouschreiw-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles