E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerschreiwen berschreiben (D) – crire par-dessus (F)
Stammformen iwwerschreiweniwwerschreiftiwwerschriwwen
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerschreiwen
duiwwerschreifs
hien/si,hatt/etiwwerschreift
miriwwerschreiwen
diriwwerschreift
siiwwerschreiwen
Pass compos
echhunniwwerschriwwen
duhuesiwwerschriwwen
hien/si,hatt/ethuetiwwerschriwwen
mirhunniwwerschriwwen
dirhuttiwwerschriwwen
sihunniwwerschriwwen
Plus-que-parfait
echhatiwwerschriwwen
duhasiwwerschriwwen
hien/si,hatt/ethatiwwerschriwwen
mirhateniwwerschriwwen
dirhatiwwerschriwwen
sihateniwwerschriwwen
Futur I
echwäert iwwerschreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerschriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerschreiwen
dugéifsiwwerschreiwen
hien/si,hatt/etgéifiwwerschreiwen
mirgéifeniwwerschreiwen
dirgéiftiwwerschreiwen
sigéifeniwwerschreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerschriwwen
duhssiwwerschriwwen
hien/si,hatt/ethttiwwerschriwwen
mirhtteniwwerschriwwen
dirhttiwwerschriwwen
sihtteniwwerschriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerschreif!
Plurieliwwerschreift!
iwwerschriwwen
iwwerschreiwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginniwwerschriwwen
dugëssiwwerschriwwen
hie/si,hatt/etgëttiwwerschriwwen
mirginniwwerschriwwen
dirgittiwwerschriwwen
siginniwwerschriwwen
Pass compos
echsinniwwerschriwwe ginn
dubassiwwerschriwwe ginn
hien/si,hatt/etassiwwerschriwwe ginn
mirsinniwwerschriwwe ginn
dirsiddiwwerschriwwe ginn
sisinniwwerschriwwe ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerschriwwe ginn
duwaarsiwwerschriwwe ginn
hien/si,hatt/etwariwwerschriwwe ginn
mirwareniwwerschriwwe ginn
dirwaartiwwerschriwwe ginn
siwareniwwerschriwwe ginn
Futur I
echwäert iwwerschriwwe ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerschriwwe gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif iwwerschriwwen
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif iwwerschriwwe ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier iwwerschriwwe ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschreiwenausschreiwenbeschreiwenderbischreiwenmschreiwennnerschreiwenhanneschtschreiwenmatnnerschreiwen matschreiwennoschreiwenofschreiwenopschreiwenschreiwenuschreiwenverschreiwenvirschreiwenzerckschreiwenzouschreiwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles