E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
matschreiw-en mitschreiben (D)crire avec (F)
Stammformen matschreiw-enschreif-t matmatge-schriww-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschreiw-e mat
duschreif-s mat
hien/si,hatt/etschreif-t mat
mirschreiw-e mat
dirschreif-t mat
sischreiw-e mat
Pass compos
echhumatge-schriww-en
duhuesmatge-schriww-en
hien/si,hatt/ethuetmatge-schriww-en
mirhumatge-schriww-en
dirhuttmatge-schriww-en
sihumatge-schriww-en
Plus-que-parfait
echhatmatge-schriww-en
duhasmatge-schriww-en
hien/si,hatt/ethatmatge-schriww-en
mirhatematge-schriww-en
dirhatmatge-schriww-en
sihatematge-schriww-en
Futur I
echwäert matschreiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-schriww-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatschreiw-en
dugéifsmatschreiw-en
hien/si,hatt/etgéifmatschreiw-en
mirgéifematschreiw-en
dirgéiftmatschreiw-en
sigéifematschreiw-en
Conditionnel Pass compos
echhttmatge-schriww-en
duhssmatge-schriww-en
hien/si,hatt/ethttmatge-schriww-en
mirhättematge-schriww-en
dirhttmatge-schriww-en
sihättematge-schriww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschreif mat!
Plurielschreif-t mat!
matge-schriww-en
matschreiw-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgimatge-schriww-en
dugëssmatge-schriww-en
hie/si,hatt/etgëttmatge-schriww-en
mirgimatge-schriww-en
dirgittmatge-schriww-en
sigimatge-schriww-en
Pass compos
echsimatge-schriww-e ginn
dubassmatge-schriww-e ginn
hien/si,hatt/etassmatge-schriww-e ginn
mirsimatge-schriww-e ginn
dirsiddmatge-schriww-e ginn
sisimatge-schriww-e ginn
Plus-que-parfait
echwarmatge-schriww-e ginn
duwaarsmatge-schriww-e ginn
hien/si,hatt/etwarmatge-schriww-e ginn
mirwarematge-schriww-e ginn
dirwaartmatge-schriww-e ginn
siwarematge-schriww-e ginn
Futur I
echwäert matge-schriww-e ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-schriww-e gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif matge-schriww-en
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif matge-schriww-e ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier matge-schriww-e ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschreiw-enausschreiw-enbeschreiw-enderbischreiw-enmschreiw-ennnerschreiw-enhanneschtschreiw-eniwwerschreiw-enmatnnerschreiw-en noschreiw-enofschreiw-enopschreiw-enschreiw-enuschreiw-enverschreiw-envirschreiw-enzerckschreiw-enzouschreiw-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles