E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
noschreiwen nachschreiben (D)crire d'aprs un modle (F)
Stammformen noschreiwenschreift nonogeschriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschreiwen no
duschreifs no
hien/si,hatt/etschreift no
mirschreiwen no
dirschreift no
sischreiwen no
Pass compos
echhunnnogeschriwwen
duhuesnogeschriwwen
hien/si,hatt/ethuetnogeschriwwen
mirhunnnogeschriwwen
dirhuttnogeschriwwen
sihunnnogeschriwwen
Plus-que-parfait
echhatnogeschriwwen
duhasnogeschriwwen
hien/si,hatt/ethatnogeschriwwen
mirhatennogeschriwwen
dirhatnogeschriwwen
sihatennogeschriwwen
Futur I
echwäert noschreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogeschriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnoschreiwen
dugéifsnoschreiwen
hien/si,hatt/etgéifnoschreiwen
mirgéifennoschreiwen
dirgéiftnoschreiwen
sigéifennoschreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttnogeschriwwen
duhssnogeschriwwen
hien/si,hatt/ethttnogeschriwwen
mirhttennogeschriwwen
dirhttnogeschriwwen
sihttennogeschriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschreif no!
Plurielschreift no!
nogeschriwwen
noschreiwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnogeschriwwen
dugëssnogeschriwwen
hie/si,hatt/etgëttnogeschriwwen
mirginnnogeschriwwen
dirgittnogeschriwwen
siginnnogeschriwwen
Pass compos
echsinnnogeschriwwe ginn
dubassnogeschriwwe ginn
hien/si,hatt/etassnogeschriwwe ginn
mirsinnnogeschriwwe ginn
dirsiddnogeschriwwe ginn
sisinnnogeschriwwe ginn
Plus-que-parfait
echwarnogeschriwwe ginn
duwaarsnogeschriwwe ginn
hien/si,hatt/etwarnogeschriwwe ginn
mirwarennogeschriwwe ginn
dirwaartnogeschriwwe ginn
siwarennogeschriwwe ginn
Futur I
echwäert nogeschriwwe ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogeschriwwe gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif nogeschriwwen
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif nogeschriwwe ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier nogeschriwwe ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschreiwenausschreiwenbeschreiwenderbischreiwenmschreiwennnerschreiwenhanneschtschreiweniwwerschreiwenmatnnerschreiwen matschreiwenofschreiwenopschreiwenschreiwenuschreiwenverschreiwenvirschreiwenzerckschreiwenzouschreiwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles