E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
noschreiw-en nachschreiben (D)crire d'aprs un modle (F)
Stammformen noschreiw-enschreif-t nonoge-schriww-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschreiw-en no
duschreif-s no
hien/si,hatt/etschreif-t no
mirschreiw-en no
dirschreif-t no
sischreiw-en no
Pass compos
echhunnnoge-schriww-en
duhuesnoge-schriww-en
hien/si,hatt/ethuetnoge-schriww-en
mirhunnnoge-schriww-en
dirhuttnoge-schriww-en
sihunnnoge-schriww-en
Plus-que-parfait
echhatnoge-schriww-en
duhasnoge-schriww-en
hien/si,hatt/ethatnoge-schriww-en
mirhatennoge-schriww-en
dirhatnoge-schriww-en
sihatennoge-schriww-en
Futur I
echwäert noschreiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-schriww-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnoschreiw-en
dugéifsnoschreiw-en
hien/si,hatt/etgéifnoschreiw-en
mirgéifennoschreiw-en
dirgéiftnoschreiw-en
sigéifennoschreiw-en
Conditionnel Pass compos
echhttnoge-schriww-en
duhssnoge-schriww-en
hien/si,hatt/ethttnoge-schriww-en
mirhttennoge-schriww-en
dirhttnoge-schriww-en
sihttennoge-schriww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschreif no!
Plurielschreif-t no!
noge-schriww-en
noschreiw-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnoge-schriww-en
dugëssnoge-schriww-en
hie/si,hatt/etgëttnoge-schriww-en
mirginnnoge-schriww-en
dirgittnoge-schriww-en
siginnnoge-schriww-en
Pass compos
echsinnnoge-schriww-e ginn
dubassnoge-schriww-e ginn
hien/si,hatt/etassnoge-schriww-e ginn
mirsinnnoge-schriww-e ginn
dirsiddnoge-schriww-e ginn
sisinnnoge-schriww-e ginn
Plus-que-parfait
echwarnoge-schriww-e ginn
duwaarsnoge-schriww-e ginn
hien/si,hatt/etwarnoge-schriww-e ginn
mirwarennoge-schriww-e ginn
dirwaartnoge-schriww-e ginn
siwarennoge-schriww-e ginn
Futur I
echwäert noge-schriww-e ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-schriww-e gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif noge-schriww-en
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif noge-schriww-e ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier noge-schriww-e ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschreiw-enausschreiw-enbeschreiw-enderbischreiw-enmschreiw-ennnerschreiw-enhanneschtschreiw-eniwwerschreiw-enmatnnerschreiw-en matschreiw-enofschreiw-enopschreiw-enschreiw-enuschreiw-enverschreiw-envirschreiw-enzerckschreiw-enzouschreiw-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles