E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
uschreiwen anschreiben (D) – crire qn. (F)
Stammformen uschreiwenschreift unugeschriwwen
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschreiwen un
duschreifs un
hien/si,hatt/etschreift un
mirschreiwen un
dirschreift un
sischreiwen un
Pass compos
echhunnugeschriwwen
duhuesugeschriwwen
hien/si,hatt/ethuetugeschriwwen
mirhunnugeschriwwen
dirhuttugeschriwwen
sihunnugeschriwwen
Plus-que-parfait
echhatugeschriwwen
duhasugeschriwwen
hien/si,hatt/ethatugeschriwwen
mirhatenugeschriwwen
dirhatugeschriwwen
sihatenugeschriwwen
Futur I
echwäert uschreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeschriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuschreiwen
dugéifsuschreiwen
hien/si,hatt/etgéifuschreiwen
mirgéifenuschreiwen
dirgéiftuschreiwen
sigéifenuschreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttugeschriwwen
duhssugeschriwwen
hien/si,hatt/ethttugeschriwwen
mirhttenugeschriwwen
dirhttugeschriwwen
sihttenugeschriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschreif un!
Plurielschreift un!
ugeschriwwen
uschreiwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugeschriwwen
dugëssugeschriwwen
hie/si,hatt/etgëttugeschriwwen
mirginnugeschriwwen
dirgittugeschriwwen
siginnugeschriwwen
Pass compos
echsinnugeschriwwe ginn
dubassugeschriwwe ginn
hien/si,hatt/etassugeschriwwe ginn
mirsinnugeschriwwe ginn
dirsiddugeschriwwe ginn
sisinnugeschriwwe ginn
Plus-que-parfait
echwarugeschriwwe ginn
duwaarsugeschriwwe ginn
hien/si,hatt/etwarugeschriwwe ginn
mirwarenugeschriwwe ginn
dirwaartugeschriwwe ginn
siwarenugeschriwwe ginn
Futur I
echwäert ugeschriwwe ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeschriwwe gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugeschriwwen
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugeschriwwe ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugeschriwwe ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschreiwenausschreiwenbeschreiwenderbischreiwenmschreiwennnerschreiwenhanneschtschreiweniwwerschreiwenmatnnerschreiwen matschreiwennoschreiwenofschreiwenopschreiwenschreiwenverschreiwenvirschreiwenzerckschreiwenzouschreiwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles