E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
virschreiwen vorschreiben (D) – imposer, prescrire (F)
Stammformen virschreiwenschreift virvirgeschriwwen
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (vir-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschreiwe vir
duschreifs vir
hien/si,hatt/etschreift vir
mirschreiwe vir
dirschreift vir
sischreiwe vir
Pass compos
echhuvirgeschriwwen
duhuesvirgeschriwwen
hien/si,hatt/ethuetvirgeschriwwen
mirhuvirgeschriwwen
dirhuttvirgeschriwwen
sihuvirgeschriwwen
Plus-que-parfait
echhatvirgeschriwwen
duhasvirgeschriwwen
hien/si,hatt/ethatvirgeschriwwen
mirhatevirgeschriwwen
dirhatvirgeschriwwen
sihatevirgeschriwwen
Futur I
echwäert virschreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virgeschriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvirschreiwen
dugéifsvirschreiwen
hien/si,hatt/etgéifvirschreiwen
mirgéifevirschreiwen
dirgéiftvirschreiwen
sigéifevirschreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttvirgeschriwwen
duhssvirgeschriwwen
hien/si,hatt/ethttvirgeschriwwen
mirhättevirgeschriwwen
dirhttvirgeschriwwen
sihättevirgeschriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschreif vir!
Plurielschreift vir!
virgeschriwwen
virschreiwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivirgeschriwwen
dugëssvirgeschriwwen
hie/si,hatt/etgëttvirgeschriwwen
mirgivirgeschriwwen
dirgittvirgeschriwwen
sigivirgeschriwwen
Pass compos
echsivirgeschriwwe ginn
dubassvirgeschriwwe ginn
hien/si,hatt/etassvirgeschriwwe ginn
mirsivirgeschriwwe ginn
dirsiddvirgeschriwwe ginn
sisivirgeschriwwe ginn
Plus-que-parfait
echwarvirgeschriwwe ginn
duwaarsvirgeschriwwe ginn
hien/si,hatt/etwarvirgeschriwwe ginn
mirwarevirgeschriwwe ginn
dirwaartvirgeschriwwe ginn
siwarevirgeschriwwe ginn
Futur I
echwäert virgeschriwwe ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virgeschriwwe gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif virgeschriwwen
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif virgeschriwwe ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier virgeschriwwe ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschreiwenausschreiwenbeschreiwenderbischreiwenmschreiwennnerschreiwenhanneschtschreiweniwwerschreiwenmatnnerschreiwen matschreiwennoschreiwenofschreiwenopschreiwenschreiwenuschreiwenverschreiwenzerckschreiwenzouschreiwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles