E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schubsen schubsen (D) – pousser (F)
Stammformen schubsenschubstgeschubst
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschubsen
duschubs
hien/si,hatt/etschubst
mirschubsen
dirschubst
sischubsen
Pass compos
echhugeschubst
duhuesgeschubst
hien/si,hatt/ethuetgeschubst
mirhugeschubst
dirhuttgeschubst
sihugeschubst
Plus-que-parfait
echhatgeschubst
duhasgeschubst
hien/si,hatt/ethatgeschubst
mirhategeschubst
dirhatgeschubst
sihategeschubst
Futur I
echwäert schubsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschubst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschubsen
dugéifsschubsen
hien/si,hatt/etgéifschubsen
mirgéifeschubsen
dirgéiftschubsen
sigéifeschubsen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschubst
duhssgeschubst
hien/si,hatt/ethttgeschubst
mirhättegeschubst
dirhttgeschubst
sihättegeschubst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschubs!
Plurielschubst!
geschubst
schubsen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeschubst
dugëssgeschubst
hie/si,hatt/etgëttgeschubst
mirgigeschubst
dirgittgeschubst
sigigeschubst
Pass compos
echsigeschubst ginn
dubassgeschubst ginn
hien/si,hatt/etassgeschubst ginn
mirsigeschubst ginn
dirsiddgeschubst ginn
sisigeschubst ginn
Plus-que-parfait
echwargeschubst ginn
duwaarsgeschubst ginn
hien/si,hatt/etwargeschubst ginn
mirwaregeschubst ginn
dirwaartgeschubst ginn
siwaregeschubst ginn
Futur I
echwäert geschubst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschubst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geschubst
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geschubst ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geschubst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschubsenofschubsen
Remarquen (intern)
Problem: bs/bt wird nicht zu ps/pt; schupsen im Deutschen mglich
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles