E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aschüchteren einschüchtenn (D) – intimider (F)
Stammformen aschüchterenschüchtert anageschüchtert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschüchteren an
duschüchters an
hien/si,hatt/etschüchtert an
mirschüchteren an
dirschüchtert an
sischüchteren an
Passé composé
echhunnageschüchtert
duhuesageschüchtert
hien/si,hatt/ethuetageschüchtert
mirhunnageschüchtert
dirhuttageschüchtert
sihunnageschüchtert
Plus-que-parfait
echhatageschüchtert
duhasageschüchtert
hien/si,hatt/ethatageschüchtert
mirhatenageschüchtert
dirhatageschüchtert
sihatenageschüchtert
Futur I
echwäert aschüchteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageschüchtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschüchteren
dugéifsaschüchteren
hien/si,hatt/etgéifaschüchteren
mirgéifenaschüchteren
dirgéiftaschüchteren
sigéifenaschüchteren
Conditionnel Passé composé
echhättageschüchtert
duhässageschüchtert
hien/si,hatt/ethättageschüchtert
mirhättenageschüchtert
dirhättageschüchtert
sihättenageschüchtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschüchter an!
Plurielschüchtert an!
ageschüchtert
aschüchteren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnageschüchtert
dugëssageschüchtert
hie/si,hatt/etgëttageschüchtert
mirginnageschüchtert
dirgittageschüchtert
siginnageschüchtert
Passé composé
echsinnageschüchtert ginn
dubassageschüchtert ginn
hien/si,hatt/etassageschüchtert ginn
mirsinnageschüchtert ginn
dirsiddageschüchtert ginn
sisinnageschüchtert ginn
Plus-que-parfait
echwarageschüchtert ginn
duwaarsageschüchtert ginn
hien/si,hatt/etwarageschüchtert ginn
mirwarenageschüchtert ginn
dirwaartageschüchtert ginn
siwarenageschüchtert ginn
Futur I
echwäert ageschüchtert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageschüchtert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ageschüchtert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ageschüchtert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ageschüchtert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles