E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schuckelen kuscheln (D)blottir (F)
Stammformen schuckelenschuckeltgeschuckelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschuckelen
duschuckels
hien/si,hatt/etschuckelt
mirschuckelen
dirschuckelt
sischuckelen
Pass compos
echhugeschuckelt
duhuesgeschuckelt
hien/si,hatt/ethuetgeschuckelt
mirhugeschuckelt
dirhuttgeschuckelt
sihugeschuckelt
Plus-que-parfait
echhatgeschuckelt
duhasgeschuckelt
hien/si,hatt/ethatgeschuckelt
mirhategeschuckelt
dirhatgeschuckelt
sihategeschuckelt
Futur I
echwäert schuckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschuckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschuckelen
dugéifsschuckelen
hien/si,hatt/etgéifschuckelen
mirgéifeschuckelen
dirgéiftschuckelen
sigéifeschuckelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschuckelt
duhssgeschuckelt
hien/si,hatt/ethttgeschuckelt
mirhättegeschuckelt
dirhttgeschuckelt
sihättegeschuckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschuckel!
Plurielschuckelt!
geschuckelt
schuckelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeschuckelt
dugëssgeschuckelt
hie/si,hatt/etgëttgeschuckelt
mirgigeschuckelt
dirgittgeschuckelt
sigigeschuckelt
Pass compos
echsigeschuckelt ginn
dubassgeschuckelt ginn
hien/si,hatt/etassgeschuckelt ginn
mirsigeschuckelt ginn
dirsiddgeschuckelt ginn
sisigeschuckelt ginn
Plus-que-parfait
echwargeschuckelt ginn
duwaarsgeschuckelt ginn
hien/si,hatt/etwargeschuckelt ginn
mirwaregeschuckelt ginn
dirwaartgeschuckelt ginn
siwaregeschuckelt ginn
Futur I
echwäert geschuckelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschuckelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geschuckelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geschuckelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geschuckelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles