E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofschuppen
Stammformen ofschuppenschuppt ofofgeschuppt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschuppen of
duschupps of
hien/si,hatt/etschuppt of
mirschuppen of
dirschuppt of
sischuppen of
Pass compos
echhunnofgeschuppt
duhuesofgeschuppt
hien/si,hatt/ethuetofgeschuppt
mirhunnofgeschuppt
dirhuttofgeschuppt
sihunnofgeschuppt
Plus-que-parfait
echhatofgeschuppt
duhasofgeschuppt
hien/si,hatt/ethatofgeschuppt
mirhatenofgeschuppt
dirhatofgeschuppt
sihatenofgeschuppt
Futur I
echwäert ofschuppen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeschuppt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofschuppen
dugéifsofschuppen
hien/si,hatt/etgéifofschuppen
mirgéifenofschuppen
dirgéiftofschuppen
sigéifenofschuppen
Conditionnel Pass compos
echhttofgeschuppt
duhssofgeschuppt
hien/si,hatt/ethttofgeschuppt
mirhttenofgeschuppt
dirhttofgeschuppt
sihttenofgeschuppt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschupp of!
Plurielschuppt of!
ofgeschuppt
ofschuppen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgeschuppt
dugëssofgeschuppt
hie/si,hatt/etgëttofgeschuppt
mirginnofgeschuppt
dirgittofgeschuppt
siginnofgeschuppt
Pass compos
echsinnofgeschuppt ginn
dubassofgeschuppt ginn
hien/si,hatt/etassofgeschuppt ginn
mirsinnofgeschuppt ginn
dirsiddofgeschuppt ginn
sisinnofgeschuppt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgeschuppt ginn
duwaarsofgeschuppt ginn
hien/si,hatt/etwarofgeschuppt ginn
mirwarenofgeschuppt ginn
dirwaartofgeschuppt ginn
siwarenofgeschuppt ginn
Futur I
echwäert ofgeschuppt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeschuppt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgeschuppt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgeschuppt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgeschuppt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opschuppenschuppen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles