E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofschupp-en
Stammformen ofschupp-enschupp-t ofofge-schupp-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschupp-en of
duschupp-s of
hien/si,hatt/etschupp-t of
mirschupp-en of
dirschupp-t of
sischupp-en of
Pass compos
echhunnofge-schupp-t
duhuesofge-schupp-t
hien/si,hatt/ethuetofge-schupp-t
mirhunnofge-schupp-t
dirhuttofge-schupp-t
sihunnofge-schupp-t
Plus-que-parfait
echhatofge-schupp-t
duhasofge-schupp-t
hien/si,hatt/ethatofge-schupp-t
mirhatenofge-schupp-t
dirhatofge-schupp-t
sihatenofge-schupp-t
Futur I
echwäert ofschupp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-schupp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofschupp-en
dugéifsofschupp-en
hien/si,hatt/etgéifofschupp-en
mirgéifenofschupp-en
dirgéiftofschupp-en
sigéifenofschupp-en
Conditionnel Pass compos
echhttofge-schupp-t
duhssofge-schupp-t
hien/si,hatt/ethttofge-schupp-t
mirhttenofge-schupp-t
dirhttofge-schupp-t
sihttenofge-schupp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschupp of!
Plurielschupp-t of!
ofge-schupp-t
ofschupp-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofge-schupp-t
dugëssofge-schupp-t
hie/si,hatt/etgëttofge-schupp-t
mirginnofge-schupp-t
dirgittofge-schupp-t
siginnofge-schupp-t
Pass compos
echsinnofge-schupp-t ginn
dubassofge-schupp-t ginn
hien/si,hatt/etassofge-schupp-t ginn
mirsinnofge-schupp-t ginn
dirsiddofge-schupp-t ginn
sisinnofge-schupp-t ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-schupp-t ginn
duwaarsofge-schupp-t ginn
hien/si,hatt/etwarofge-schupp-t ginn
mirwarenofge-schupp-t ginn
dirwaartofge-schupp-t ginn
siwarenofge-schupp-t ginn
Futur I
echwäert ofge-schupp-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-schupp-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofge-schupp-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofge-schupp-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofge-schupp-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opschupp-enschupp-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles