E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opschuppen aufschieben (D) – arrirer, retarder qch. (F)
Stammformen opschuppenschuppt opopgeschuppt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschuppen op
duschupps op
hien/si,hatt/etschuppt op
mirschuppen op
dirschuppt op
sischuppen op
Pass compos
echhunnopgeschuppt
duhuesopgeschuppt
hien/si,hatt/ethuetopgeschuppt
mirhunnopgeschuppt
dirhuttopgeschuppt
sihunnopgeschuppt
Plus-que-parfait
echhatopgeschuppt
duhasopgeschuppt
hien/si,hatt/ethatopgeschuppt
mirhatenopgeschuppt
dirhatopgeschuppt
sihatenopgeschuppt
Futur I
echwäert opschuppen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgeschuppt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopschuppen
dugéifsopschuppen
hien/si,hatt/etgéifopschuppen
mirgéifenopschuppen
dirgéiftopschuppen
sigéifenopschuppen
Conditionnel Pass compos
echhttopgeschuppt
duhssopgeschuppt
hien/si,hatt/ethttopgeschuppt
mirhttenopgeschuppt
dirhttopgeschuppt
sihttenopgeschuppt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschupp op!
Plurielschuppt op!
opgeschuppt
opschuppen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnopgeschuppt
dugëssopgeschuppt
hie/si,hatt/etgëttopgeschuppt
mirginnopgeschuppt
dirgittopgeschuppt
siginnopgeschuppt
Pass compos
echsinnopgeschuppt ginn
dubassopgeschuppt ginn
hien/si,hatt/etassopgeschuppt ginn
mirsinnopgeschuppt ginn
dirsiddopgeschuppt ginn
sisinnopgeschuppt ginn
Plus-que-parfait
echwaropgeschuppt ginn
duwaarsopgeschuppt ginn
hien/si,hatt/etwaropgeschuppt ginn
mirwarenopgeschuppt ginn
dirwaartopgeschuppt ginn
siwarenopgeschuppt ginn
Futur I
echwäert opgeschuppt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgeschuppt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opgeschuppt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opgeschuppt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier opgeschuppt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofschuppenschuppen
Remarquen (intern)
bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles