E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schwadrulléieren schwadronieren (D)pérorer (F)to swagger (E)
Stammformen schwadrulléierenschwadrulléiertschwadrulléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwadrulléieren
duschwadrulléiers
hien/si,hatt/etschwadrulléiert
mirschwadrulléieren
dirschwadrulléiert
sischwadrulléieren
Passé composé
echsischwadrulléiert
dubassschwadrulléiert
hien/si,hatt/etassschwadrulléiert
mirsischwadrulléiert
dirsiddschwadrulléiert
sisischwadrulléiert
Plus-que-parfait
echwarschwadrulléiert
duwaarsschwadrulléiert
hien/si,hatt/etwarschwadrulléiert
mirwareschwadrulléiert
dirwaartschwadrulléiert
siwareschwadrulléiert
Futur I
echwäert schwadrulléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert schwadrulléiert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwadrulléieren
dugéifsschwadrulléieren
hien/si,hatt/etgéifschwadrulléieren
mirgéifeschwadrulléieren
dirgéiftschwadrulléieren
sigéifeschwadrulléieren
Conditionnel Passé composé
echwierschwadrulléiert
duwiersschwadrulléiert
hien/si,hatt/etwierschwadrulléiert
mirwiereschwadrulléiert
dirwiertschwadrulléiert
siwiereschwadrulléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwadrulléier!
Plurielschwadrulléiert!
schwadrulléiert
schwadrulléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles