E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
virschwäermen vorschwärmen (D)admirer, essaimer (F)
Stammformen virschwäermenschwäermt virvirgeschwäermt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (vir-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwäerme vir
duschwäerms vir
hien/si,hatt/etschwäermt vir
mirschwäerme vir
dirschwäermt vir
sischwäerme vir
Passé composé
echhuvirgeschwäermt
duhuesvirgeschwäermt
hien/si,hatt/ethuetvirgeschwäermt
mirhuvirgeschwäermt
dirhuttvirgeschwäermt
sihuvirgeschwäermt
Plus-que-parfait
echhatvirgeschwäermt
duhasvirgeschwäermt
hien/si,hatt/ethatvirgeschwäermt
mirhatevirgeschwäermt
dirhatvirgeschwäermt
sihatevirgeschwäermt
Futur I
echwäert virschwäermen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virgeschwäermt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvirschwäermen
dugéifsvirschwäermen
hien/si,hatt/etgéifvirschwäermen
mirgéifevirschwäermen
dirgéiftvirschwäermen
sigéifevirschwäermen
Conditionnel Passé composé
echhättvirgeschwäermt
duhässvirgeschwäermt
hien/si,hatt/ethättvirgeschwäermt
mirhättevirgeschwäermt
dirhättvirgeschwäermt
sihättevirgeschwäermt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwäerm vir!
Plurielschwäermt vir!
virgeschwäermt
virschwäermen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmschwäermenschwäermen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles