E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
uschwäerz-en anschwärzen (D) – débiner, dénigrer (F)
Stammformen uschwäerz-enschwäerz-t unuge-schwäerz-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwäerz-en un
duschwäerz un
hien/si,hatt/etschwäerz-t un
mirschwäerz-en un
dirschwäerz-t un
sischwäerz-en un
Passé composé
echhunnuge-schwäerz-t
duhuesuge-schwäerz-t
hien/si,hatt/ethuetuge-schwäerz-t
mirhunnuge-schwäerz-t
dirhuttuge-schwäerz-t
sihunnuge-schwäerz-t
Plus-que-parfait
echhatuge-schwäerz-t
duhasuge-schwäerz-t
hien/si,hatt/ethatuge-schwäerz-t
mirhatenuge-schwäerz-t
dirhatuge-schwäerz-t
sihatenuge-schwäerz-t
Futur I
echwäert uschwäerz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-schwäerz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuschwäerz-en
dugéifsuschwäerz-en
hien/si,hatt/etgéifuschwäerz-en
mirgéifenuschwäerz-en
dirgéiftuschwäerz-en
sigéifenuschwäerz-en
Conditionnel Passé composé
echhättuge-schwäerz-t
duhässuge-schwäerz-t
hien/si,hatt/ethättuge-schwäerz-t
mirhättenuge-schwäerz-t
dirhättuge-schwäerz-t
sihättenuge-schwäerz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwäerz un!
Plurielschwäerz-t un!
uge-schwäerz-t
uschwäerz-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnuge-schwäerz-t
dugëssuge-schwäerz-t
hie/si,hatt/etgëttuge-schwäerz-t
mirginnuge-schwäerz-t
dirgittuge-schwäerz-t
siginnuge-schwäerz-t
Passé composé
echsinnuge-schwäerz-t ginn
dubassuge-schwäerz-t ginn
hien/si,hatt/etassuge-schwäerz-t ginn
mirsinnuge-schwäerz-t ginn
dirsidduge-schwäerz-t ginn
sisinnuge-schwäerz-t ginn
Plus-que-parfait
echwaruge-schwäerz-t ginn
duwaarsuge-schwäerz-t ginn
hien/si,hatt/etwaruge-schwäerz-t ginn
mirwarenuge-schwäerz-t ginn
dirwaartuge-schwäerz-t ginn
siwarenuge-schwäerz-t ginn
Futur I
echwäert uge-schwäerz-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-schwäerz-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif uge-schwäerz-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif uge-schwäerz-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier uge-schwäerz-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schwäerz-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles