E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schwammen schwimmen (D) – nager (F) – swim (E) – nadar, flutuar, boiar (P)
Stammformen schwammenschwmmtgeschwommen
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb sinn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echschwammen
duschwmms
hien/si,hatt/etschwmmt
mirschwammen
dirschwammt
sischwammen
Pass compos
echsigeschwommen
dubassgeschwommen
hien/si,hatt/etassgeschwommen
mirsigeschwommen
dirsiddgeschwommen
sisigeschwommen
Plus-que-parfait
echwargeschwommen
duwaarsgeschwommen
hien/si,hatt/etwargeschwommen
mirwaregeschwommen
dirwaartgeschwommen
siwaregeschwommen
Modale Futur I
echwäert schwammen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert geschwomme sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwammen
dugéifsschwammen
hien/si,hatt/etgéifschwammen
mirgéifeschwammen
dirgéiftschwammen
sigéifeschwammen
Conditionnel pass compos
echwiergeschwommen
duwiersgeschwommen
hien/si,hatt/etwiergeschwommen
mirwieregeschwommen
dirwiertgeschwommen
siwieregeschwommen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwamm!
Plurielschwammt!
geschwommen
schwammen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchschwammen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles