E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
brüskéieren brüskieren, überstürzen (D)brusquer (F)to precipitate/ rush (E)
Stammformen brüskéierenbrüskéiertbrüskéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbrüskéieren
dubrüskéiers
hien/si,hatt/etbrüskéiert
mirbrüskéieren
dirbrüskéiert
sibrüskéieren
Passé composé
echhubrüskéiert
duhuesbrüskéiert
hien/si,hatt/ethuetbrüskéiert
mirhubrüskéiert
dirhuttbrüskéiert
sihubrüskéiert
Plus-que-parfait
echhatbrüskéiert
duhasbrüskéiert
hien/si,hatt/ethatbrüskéiert
mirhatebrüskéiert
dirhatbrüskéiert
sihatebrüskéiert
Futur I
echwäert brüskéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert brüskéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbrüskéieren
dugéifsbrüskéieren
hien/si,hatt/etgéifbrüskéieren
mirgéifebrüskéieren
dirgéiftbrüskéieren
sigéifebrüskéieren
Conditionnel Passé composé
echhättbrüskéiert
duhässbrüskéiert
hien/si,hatt/ethättbrüskéiert
mirhättebrüskéiert
dirhättbrüskéiert
sihättebrüskéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrüskéier!
Plurielbrüskéiert!
brüskéiert
brüskéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibrüskéiert
dugëssbrüskéiert
hie/si,hatt/etgëttbrüskéiert
mirgibrüskéiert
dirgittbrüskéiert
sigibrüskéiert
Passé composé
echsibrüskéiert ginn
dubassbrüskéiert ginn
hien/si,hatt/etassbrüskéiert ginn
mirsibrüskéiert ginn
dirsiddbrüskéiert ginn
sisibrüskéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarbrüskéiert ginn
duwaarsbrüskéiert ginn
hien/si,hatt/etwarbrüskéiert ginn
mirwarebrüskéiert ginn
dirwaartbrüskéiert ginn
siwarebrüskéiert ginn
Futur I
echwäert brüskéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert brüskéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif brüskéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif brüskéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier brüskéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles