E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schwätz-en reden (D)parler (F)speak, talk (E)falar (P)
Stammformen schwätz-enschwätz-tge-schwat
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschwätz-en
duschwätz
hien/si,hatt/etschwätz-t
mirschwätz-en
dirschwätz-t
sischwätz-en
Passé composé
echhuge-schwat
duhuesge-schwat
hien/si,hatt/ethuetge-schwat
mirhuge-schwat
dirhuttge-schwat
sihuge-schwat
Plus-que-parfait
echhatge-schwat
duhasge-schwat
hien/si,hatt/ethatge-schwat
mirhatege-schwat
dirhatge-schwat
sihatege-schwat
Futur I
echwäert schwätz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schwat hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwätz-en
dugéifsschwätz-en
hien/si,hatt/etgéifschwätz-en
mirgéifeschwätz-en
dirgéiftschwätz-en
sigéifeschwätz-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-schwat
duhässge-schwat
hien/si,hatt/ethättge-schwat
mirhättege-schwat
dirhättge-schwat
sihättege-schwat
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwätz!
Plurielschwätz-t!
ge-schwat
schwätz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausschwätz-enbeschwätz-endertëschentschwätz-enerëmschwätz-enmatschwätz-ennoschwätz-enopschwätz-enverschwätz-envirschwätz-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles