E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
brutaliséieren brutal behandeln (D) – brutaliser (F) – brutalize (E)
Stammformen brutaliséierenbrutaliséiertbrutaliséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbrutaliséieren
dubrutaliséiers
hien/si,hatt/etbrutaliséiert
mirbrutaliséieren
dirbrutaliséiert
sibrutaliséieren
Passé composé
echhubrutaliséiert
duhuesbrutaliséiert
hien/si,hatt/ethuetbrutaliséiert
mirhubrutaliséiert
dirhuttbrutaliséiert
sihubrutaliséiert
Plus-que-parfait
echhatbrutaliséiert
duhasbrutaliséiert
hien/si,hatt/ethatbrutaliséiert
mirhatebrutaliséiert
dirhatbrutaliséiert
sihatebrutaliséiert
Futur I
echwäert brutaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert brutaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbrutaliséieren
dugéifsbrutaliséieren
hien/si,hatt/etgéifbrutaliséieren
mirgéifebrutaliséieren
dirgéiftbrutaliséieren
sigéifebrutaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättbrutaliséiert
duhässbrutaliséiert
hien/si,hatt/ethättbrutaliséiert
mirhättebrutaliséiert
dirhättbrutaliséiert
sihättebrutaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrutaliséier!
Plurielbrutaliséiert!
brutaliséiert
brutaliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibrutaliséiert
dugëssbrutaliséiert
hie/si,hatt/etgëttbrutaliséiert
mirgibrutaliséiert
dirgittbrutaliséiert
sigibrutaliséiert
Passé composé
echsibrutaliséiert ginn
dubassbrutaliséiert ginn
hien/si,hatt/etassbrutaliséiert ginn
mirsibrutaliséiert ginn
dirsiddbrutaliséiert ginn
sisibrutaliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarbrutaliséiert ginn
duwaarsbrutaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarbrutaliséiert ginn
mirwarebrutaliséiert ginn
dirwaartbrutaliséiert ginn
siwarebrutaliséiert ginn
Futur I
echwäert brutaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert brutaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif brutaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif brutaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier brutaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles