E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schweessen schwitzen (D)suer, transpirer (F)
Stammformen schweessenschweesstgeschweesst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschweessen
duschweess
hien/si,hatt/etschweesst
mirschweessen
dirschweesst
sischweessen
Pass compos
echhugeschweesst
duhuesgeschweesst
hien/si,hatt/ethuetgeschweesst
mirhugeschweesst
dirhuttgeschweesst
sihugeschweesst
Plus-que-parfait
echhatgeschweesst
duhasgeschweesst
hien/si,hatt/ethatgeschweesst
mirhategeschweesst
dirhatgeschweesst
sihategeschweesst
Futur I
echwäert schweessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschweesst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschweessen
dugéifsschweessen
hien/si,hatt/etgéifschweessen
mirgéifeschweessen
dirgéiftschweessen
sigéifeschweessen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschweesst
duhssgeschweesst
hien/si,hatt/ethttgeschweesst
mirhättegeschweesst
dirhttgeschweesst
sihättegeschweesst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschweess!
Plurielschweesst!
geschweesst
schweessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchschweessenerausschweessenverschweessen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles