E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
uschweessen anschweien (D) – souder (F)
Stammformen uschweessenschweesst unugeschweesst
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschweessen un
duschweess un
hien/si,hatt/etschweesst un
mirschweessen un
dirschweesst un
sischweessen un
Pass compos
echhunnugeschweesst
duhuesugeschweesst
hien/si,hatt/ethuetugeschweesst
mirhunnugeschweesst
dirhuttugeschweesst
sihunnugeschweesst
Plus-que-parfait
echhatugeschweesst
duhasugeschweesst
hien/si,hatt/ethatugeschweesst
mirhatenugeschweesst
dirhatugeschweesst
sihatenugeschweesst
Futur I
echwäert uschweessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeschweesst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuschweessen
dugéifsuschweessen
hien/si,hatt/etgéifuschweessen
mirgéifenuschweessen
dirgéiftuschweessen
sigéifenuschweessen
Conditionnel Pass compos
echhttugeschweesst
duhssugeschweesst
hien/si,hatt/ethttugeschweesst
mirhttenugeschweesst
dirhttugeschweesst
sihttenugeschweesst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschweess un!
Plurielschweesst un!
ugeschweesst
uschweessen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugeschweesst
dugëssugeschweesst
hie/si,hatt/etgëttugeschweesst
mirginnugeschweesst
dirgittugeschweesst
siginnugeschweesst
Pass compos
echsinnugeschweesst ginn
dubassugeschweesst ginn
hien/si,hatt/etassugeschweesst ginn
mirsinnugeschweesst ginn
dirsiddugeschweesst ginn
sisinnugeschweesst ginn
Plus-que-parfait
echwarugeschweesst ginn
duwaarsugeschweesst ginn
hien/si,hatt/etwarugeschweesst ginn
mirwarenugeschweesst ginn
dirwaartugeschweesst ginn
siwarenugeschweesst ginn
Futur I
echwäert ugeschweesst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeschweesst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugeschweesst
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugeschweesst ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugeschweesst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opschweessenschweessen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles