E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
brutschen kochen (D) – faire cuire (F) – to cook (E)
Stammformen brutschenbrutschtgebrutscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbrutschen
dubrutschs
hien/si,hatt/etbrutscht
mirbrutschen
dirbrutscht
sibrutschen
Pass compos
echhugebrutscht
duhuesgebrutscht
hien/si,hatt/ethuetgebrutscht
mirhugebrutscht
dirhuttgebrutscht
sihugebrutscht
Plus-que-parfait
echhatgebrutscht
duhasgebrutscht
hien/si,hatt/ethatgebrutscht
mirhategebrutscht
dirhatgebrutscht
sihategebrutscht
Futur I
echwäert brutschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebrutscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbrutschen
dugéifsbrutschen
hien/si,hatt/etgéifbrutschen
mirgéifebrutschen
dirgéiftbrutschen
sigéifebrutschen
Conditionnel Pass compos
echhttgebrutscht
duhssgebrutscht
hien/si,hatt/ethttgebrutscht
mirhättegebrutscht
dirhttgebrutscht
sihättegebrutscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrutsch!
Plurielbrutscht!
gebrutscht
brutschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigebrutscht
dugëssgebrutscht
hie/si,hatt/etgëttgebrutscht
mirgigebrutscht
dirgittgebrutscht
sigigebrutscht
Pass compos
echsigebrutscht ginn
dubassgebrutscht ginn
hien/si,hatt/etassgebrutscht ginn
mirsigebrutscht ginn
dirsiddgebrutscht ginn
sisigebrutscht ginn
Plus-que-parfait
echwargebrutscht ginn
duwaarsgebrutscht ginn
hien/si,hatt/etwargebrutscht ginn
mirwaregebrutscht ginn
dirwaartgebrutscht ginn
siwaregebrutscht ginn
Futur I
echwäert gebrutscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebrutscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gebrutscht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gebrutscht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gebrutscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles