E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerschwemmen berschwemmen (D)inonder (F)
Stammformen iwwerschwemmeniwwerschwemmtiwwerschwemmt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerschwemmen
duiwwerschwemms
hien/si,hatt/etiwwerschwemmt
miriwwerschwemmen
diriwwerschwemmt
siiwwerschwemmen
Pass compos
echhunniwwerschwemmt
duhuesiwwerschwemmt
hien/si,hatt/ethuetiwwerschwemmt
mirhunniwwerschwemmt
dirhuttiwwerschwemmt
sihunniwwerschwemmt
Plus-que-parfait
echhatiwwerschwemmt
duhasiwwerschwemmt
hien/si,hatt/ethatiwwerschwemmt
mirhateniwwerschwemmt
dirhatiwwerschwemmt
sihateniwwerschwemmt
Futur I
echwäert iwwerschwemmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerschwemmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerschwemmen
dugéifsiwwerschwemmen
hien/si,hatt/etgéifiwwerschwemmen
mirgéifeniwwerschwemmen
dirgéiftiwwerschwemmen
sigéifeniwwerschwemmen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerschwemmt
duhssiwwerschwemmt
hien/si,hatt/ethttiwwerschwemmt
mirhtteniwwerschwemmt
dirhttiwwerschwemmt
sihtteniwwerschwemmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerschwemm!
Plurieliwwerschwemmt!
iwwerschwemmt
iwwerschwemmen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginniwwerschwemmt
dugëssiwwerschwemmt
hie/si,hatt/etgëttiwwerschwemmt
mirginniwwerschwemmt
dirgittiwwerschwemmt
siginniwwerschwemmt
Pass compos
echsinniwwerschwemmt ginn
dubassiwwerschwemmt ginn
hien/si,hatt/etassiwwerschwemmt ginn
mirsinniwwerschwemmt ginn
dirsiddiwwerschwemmt ginn
sisinniwwerschwemmt ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerschwemmt ginn
duwaarsiwwerschwemmt ginn
hien/si,hatt/etwariwwerschwemmt ginn
mirwareniwwerschwemmt ginn
dirwaartiwwerschwemmt ginn
siwareniwwerschwemmt ginn
Futur I
echwäert iwwerschwemmt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerschwemmt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif iwwerschwemmt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif iwwerschwemmt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier iwwerschwemmt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opschwemmenuschwemmen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles