E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opschwemmen aufschwemmen (D) – boursoufler (F)
Stammformen opschwemmenschwemmt opopgeschwemmt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echschwemmen op
duschwemms op
hien/si,hatt/etschwemmt op
mirschwemmen op
dirschwemmt op
sischwemmen op
Pass compos
echhunnopgeschwemmt
duhuesopgeschwemmt
hien/si,hatt/ethuetopgeschwemmt
mirhunnopgeschwemmt
dirhuttopgeschwemmt
sihunnopgeschwemmt
Plus-que-parfait
echhatopgeschwemmt
duhasopgeschwemmt
hien/si,hatt/ethatopgeschwemmt
mirhatenopgeschwemmt
dirhatopgeschwemmt
sihatenopgeschwemmt
Modale Futur I
echwäert opschwemmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opgeschwemmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopschwemmen
dugéifsopschwemmen
hien/si,hatt/etgéifopschwemmen
mirgéifenopschwemmen
dirgéiftopschwemmen
sigéifenopschwemmen
Conditionnel pass compos
echhttopgeschwemmt
duhssopgeschwemmt
hien/si,hatt/ethttopgeschwemmt
mirhttenopgeschwemmt
dirhttopgeschwemmt
sihttenopgeschwemmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwemm op!
Plurielschwemmt op!
opgeschwemmt
opschwemmen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnopgeschwemmt
dugëssopgeschwemmt
hie/si,hatt/etgëttopgeschwemmt
mirginnopgeschwemmt
dirgittopgeschwemmt
siginnopgeschwemmt
Pass compos
echsinnopgeschwemmt ginn
dubassopgeschwemmt ginn
hien/si,hatt/etassopgeschwemmt ginn
mirsinnopgeschwemmt ginn
dirsiddopgeschwemmt ginn
sisinnopgeschwemmt ginn
Plus-que-parfait
echwaropgeschwemmt ginn
duwaarsopgeschwemmt ginn
hien/si,hatt/etwaropgeschwemmt ginn
mirwarenopgeschwemmt ginn
dirwaartopgeschwemmt ginn
siwarenopgeschwemmt ginn
Modale Futur I
echwäert opgeschwemmt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opgeschwemmt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opgeschwemmt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opgeschwemmt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier opgeschwemmt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerschwemmenuschwemmen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles