E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschwéngsen verschmutzen, verpfuschen (D)bousiller, saloper, salir (F)
Stammformen verschwéngsenverschwéngstverschwéngst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverschwéngsen
duverschwéngs
hien/si,hatt/etverschwéngst
mirverschwéngsen
dirverschwéngst
siverschwéngsen
Passé composé
echhuverschwéngst
duhuesverschwéngst
hien/si,hatt/ethuetverschwéngst
mirhuverschwéngst
dirhuttverschwéngst
sihuverschwéngst
Plus-que-parfait
echhatverschwéngst
duhasverschwéngst
hien/si,hatt/ethatverschwéngst
mirhateverschwéngst
dirhatverschwéngst
sihateverschwéngst
Futur I
echwäert verschwéngsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschwéngst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschwéngsen
dugéifsverschwéngsen
hien/si,hatt/etgéifverschwéngsen
mirgéifeverschwéngsen
dirgéiftverschwéngsen
sigéifeverschwéngsen
Conditionnel Passé composé
echhättverschwéngst
duhässverschwéngst
hien/si,hatt/ethättverschwéngst
mirhätteverschwéngst
dirhättverschwéngst
sihätteverschwéngst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschwéngs!
Plurielverschwéngst!
verschwéngst
verschwéngsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schwéngsen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles