E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerschwenken berschwenken (D)
Stammformen iwwerschwenkeniwwerschwenktiwwerschwenkt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerschwenken
duiwwerschwenks
hien/si,hatt/etiwwerschwenkt
miriwwerschwenken
diriwwerschwenkt
siiwwerschwenken
Pass compos
echsinniwwerschwenkt
dubassiwwerschwenkt
hien/si,hatt/etassiwwerschwenkt
mirsinniwwerschwenkt
dirsiddiwwerschwenkt
sisinniwwerschwenkt
Plus-que-parfait
echwariwwerschwenkt
duwaarsiwwerschwenkt
hien/si,hatt/etwariwwerschwenkt
mirwareniwwerschwenkt
dirwaartiwwerschwenkt
siwareniwwerschwenkt
Futur I
echwäert iwwerschwenken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerschwenkt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerschwenken
dugéifsiwwerschwenken
hien/si,hatt/etgéifiwwerschwenken
mirgéifeniwwerschwenken
dirgéiftiwwerschwenken
sigéifeniwwerschwenken
Conditionnel Pass compos
echwieriwwerschwenkt
duwiersiwwerschwenkt
hien/si,hatt/etwieriwwerschwenkt
mirwiereniwwerschwenkt
dirwiertiwwerschwenkt
siwiereniwwerschwenkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerschwenk!
Plurieliwwerschwenkt!
iwwerschwenkt
iwwerschwenken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausschwenkenmschwenkenofschwenkenschwenken
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles