E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schwenken schwenken (D)osciller (F)
Stammformen schwenkenschwenktgeschwenkt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschwenken
duschwenks
hien/si,hatt/etschwenkt
mirschwenken
dirschwenkt
sischwenken
Pass compos
echhugeschwenkt
duhuesgeschwenkt
hien/si,hatt/ethuetgeschwenkt
mirhugeschwenkt
dirhuttgeschwenkt
sihugeschwenkt
Plus-que-parfait
echhatgeschwenkt
duhasgeschwenkt
hien/si,hatt/ethatgeschwenkt
mirhategeschwenkt
dirhatgeschwenkt
sihategeschwenkt
Futur I
echwäert schwenken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschwenkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwenken
dugéifsschwenken
hien/si,hatt/etgéifschwenken
mirgéifeschwenken
dirgéiftschwenken
sigéifeschwenken
Conditionnel Pass compos
echhttgeschwenkt
duhssgeschwenkt
hien/si,hatt/ethttgeschwenkt
mirhättegeschwenkt
dirhttgeschwenkt
sihättegeschwenkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwenk!
Plurielschwenkt!
geschwenkt
schwenken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeschwenkt
dugëssgeschwenkt
hie/si,hatt/etgëttgeschwenkt
mirgigeschwenkt
dirgittgeschwenkt
sigigeschwenkt
Pass compos
echsigeschwenkt ginn
dubassgeschwenkt ginn
hien/si,hatt/etassgeschwenkt ginn
mirsigeschwenkt ginn
dirsiddgeschwenkt ginn
sisigeschwenkt ginn
Plus-que-parfait
echwargeschwenkt ginn
duwaarsgeschwenkt ginn
hien/si,hatt/etwargeschwenkt ginn
mirwaregeschwenkt ginn
dirwaartgeschwenkt ginn
siwaregeschwenkt ginn
Futur I
echwäert geschwenkt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschwenkt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geschwenkt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geschwenkt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geschwenkt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles