E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
virschwiew-en vorschweben (D)s'imaginer (F)
Stammformen virschwiew-enschwief-t virvirge-schwief-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung • Partikelverb (vir-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschwiew-e vir
duschwief-s vir
hien/si,hatt/etschwief-t vir
mirschwiew-e vir
dirschwief-t vir
sischwiew-e vir
Pass compos
echsivirge-schwief-t
dubassvirge-schwief-t
hien/si,hatt/etassvirge-schwief-t
mirsivirge-schwief-t
dirsiddvirge-schwief-t
sisivirge-schwief-t
Plus-que-parfait
echwarvirge-schwief-t
duwaarsvirge-schwief-t
hien/si,hatt/etwarvirge-schwief-t
mirwarevirge-schwief-t
dirwaartvirge-schwief-t
siwarevirge-schwief-t
Futur I
echwäert virschwiew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virge-schwief-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvirschwiew-en
dugéifsvirschwiew-en
hien/si,hatt/etgéifvirschwiew-en
mirgéifevirschwiew-en
dirgéiftvirschwiew-en
sigéifevirschwiew-en
Conditionnel Pass compos
echwiervirge-schwief-t
duwiersvirge-schwief-t
hien/si,hatt/etwiervirge-schwief-t
mirwierevirge-schwief-t
dirwiertvirge-schwief-t
siwierevirge-schwief-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwief vir!
Plurielschwief-t vir!
virge-schwief-t
virschwiew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schwiew-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles