E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schwiewelen schwefeln (D)sulfurer (F)to sulfurate (E)
Stammformen schwiewelenschwieweltgeschwiewelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schwiefelen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschwiewelen
duschwiewels
hien/si,hatt/etschwiewelt
mirschwiewelen
dirschwiewelt
sischwiewelen
Pass compos
echhugeschwiewelt
duhuesgeschwiewelt
hien/si,hatt/ethuetgeschwiewelt
mirhugeschwiewelt
dirhuttgeschwiewelt
sihugeschwiewelt
Plus-que-parfait
echhatgeschwiewelt
duhasgeschwiewelt
hien/si,hatt/ethatgeschwiewelt
mirhategeschwiewelt
dirhatgeschwiewelt
sihategeschwiewelt
Futur I
echwäert schwiewelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschwiewelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschwiewelen
dugéifsschwiewelen
hien/si,hatt/etgéifschwiewelen
mirgéifeschwiewelen
dirgéiftschwiewelen
sigéifeschwiewelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschwiewelt
duhssgeschwiewelt
hien/si,hatt/ethttgeschwiewelt
mirhättegeschwiewelt
dirhttgeschwiewelt
sihättegeschwiewelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschwiewel!
Plurielschwiewelt!
geschwiewelt
schwiewelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeschwiewelt
dugëssgeschwiewelt
hie/si,hatt/etgëttgeschwiewelt
mirgigeschwiewelt
dirgittgeschwiewelt
sigigeschwiewelt
Pass compos
echsigeschwiewelt ginn
dubassgeschwiewelt ginn
hien/si,hatt/etassgeschwiewelt ginn
mirsigeschwiewelt ginn
dirsiddgeschwiewelt ginn
sisigeschwiewelt ginn
Plus-que-parfait
echwargeschwiewelt ginn
duwaarsgeschwiewelt ginn
hien/si,hatt/etwargeschwiewelt ginn
mirwaregeschwiewelt ginn
dirwaartgeschwiewelt ginn
siwaregeschwiewelt ginn
Futur I
echwäert geschwiewelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschwiewelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geschwiewelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geschwiewelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geschwiewelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles