E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entsécheren entsichern (D) – armer, dégoupiller (F)
Stammformen entsécherenentséchertentséchert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echentsécheren
duentséchers
hien/si,hatt/etentséchert
mirentsécheren
direntséchert
sientsécheren
Passé composé
echhunnentséchert
duhuesentséchert
hien/si,hatt/ethuetentséchert
mirhunnentséchert
dirhuttentséchert
sihunnentséchert
Plus-que-parfait
echhatentséchert
duhasentséchert
hien/si,hatt/ethatentséchert
mirhatenentséchert
dirhatentséchert
sihatenentséchert
Futur I
echwäert entsécheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entséchert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentsécheren
dugéifsentsécheren
hien/si,hatt/etgéifentsécheren
mirgéifenentsécheren
dirgéiftentsécheren
sigéifenentsécheren
Conditionnel Passé composé
echhättentséchert
duhässentséchert
hien/si,hatt/ethättentséchert
mirhättenentséchert
dirhättentséchert
sihättenentséchert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentsécher!
Plurielentséchert!
entséchert
entsécheren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnentséchert
dugëssentséchert
hie/si,hatt/etgëttentséchert
mirginnentséchert
dirgittentséchert
siginnentséchert
Passé composé
echsinnentséchert ginn
dubassentséchert ginn
hien/si,hatt/etassentséchert ginn
mirsinnentséchert ginn
dirsiddentséchert ginn
sisinnentséchert ginn
Plus-que-parfait
echwarentséchert ginn
duwaarsentséchert ginn
hien/si,hatt/etwarentséchert ginn
mirwarenentséchert ginn
dirwaartentséchert ginn
siwarenentséchert ginn
Futur I
echwäert entséchert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entséchert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif entséchert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif entséchert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier entséchert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerversécheren matversécheren ofsécherensécherenveronsécheren versécherenzousécheren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles