E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entsécher-en entsichern (D) – armer, dégoupiller (F)
Stammformen entsécher-enentsécher-tentsécher-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echentsécher-en
duentsécher-s
hien/si,hatt/etentsécher-t
mirentsécher-en
direntsécher-t
sientsécher-en
Passé composé
echhunnentsécher-t
duhuesentsécher-t
hien/si,hatt/ethuetentsécher-t
mirhunnentsécher-t
dirhuttentsécher-t
sihunnentsécher-t
Plus-que-parfait
echhatentsécher-t
duhasentsécher-t
hien/si,hatt/ethatentsécher-t
mirhatenentsécher-t
dirhatentsécher-t
sihatenentsécher-t
Futur I
echwäert entsécher-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entsécher-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentsécher-en
dugéifsentsécher-en
hien/si,hatt/etgéifentsécher-en
mirgéifenentsécher-en
dirgéiftentsécher-en
sigéifenentsécher-en
Conditionnel Passé composé
echhättentsécher-t
duhässentsécher-t
hien/si,hatt/ethättentsécher-t
mirhättenentsécher-t
dirhättentsécher-t
sihättenentsécher-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentsécher!
Plurielentsécher-t!
entsécher-t
entsécher-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnentsécher-t
dugëssentsécher-t
hie/si,hatt/etgëttentsécher-t
mirginnentsécher-t
dirgittentsécher-t
siginnentsécher-t
Passé composé
echsinnentsécher-t ginn
dubassentsécher-t ginn
hien/si,hatt/etassentsécher-t ginn
mirsinnentsécher-t ginn
dirsiddentsécher-t ginn
sisinnentsécher-t ginn
Plus-que-parfait
echwarentsécher-t ginn
duwaarsentsécher-t ginn
hien/si,hatt/etwarentsécher-t ginn
mirwarenentsécher-t ginn
dirwaartentsécher-t ginn
siwarenentsécher-t ginn
Futur I
echwäert entsécher-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entsécher-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif entsécher-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif entsécher-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier entsécher-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerversécher-en matversécher-en ofsécher-ensécher-enveronsécher-en versécher-enzousécher-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles