E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofsécher-en absichern (D) – sécuriser (F)
Stammformen ofsécher-ensécher-t ofofge-sécher-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsécher-en of
dusécher-s of
hien/si,hatt/etsécher-t of
mirsécher-en of
dirsécher-t of
sisécher-en of
Passé composé
echhunnofge-sécher-t
duhuesofge-sécher-t
hien/si,hatt/ethuetofge-sécher-t
mirhunnofge-sécher-t
dirhuttofge-sécher-t
sihunnofge-sécher-t
Plus-que-parfait
echhatofge-sécher-t
duhasofge-sécher-t
hien/si,hatt/ethatofge-sécher-t
mirhatenofge-sécher-t
dirhatofge-sécher-t
sihatenofge-sécher-t
Futur I
echwäert ofsécher-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-sécher-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofsécher-en
dugéifsofsécher-en
hien/si,hatt/etgéifofsécher-en
mirgéifenofsécher-en
dirgéiftofsécher-en
sigéifenofsécher-en
Conditionnel Passé composé
echhättofge-sécher-t
duhässofge-sécher-t
hien/si,hatt/ethättofge-sécher-t
mirhättenofge-sécher-t
dirhättofge-sécher-t
sihättenofge-sécher-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersécher of!
Plurielsécher-t of!
ofge-sécher-t
ofsécher-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnofge-sécher-t
dugëssofge-sécher-t
hie/si,hatt/etgëttofge-sécher-t
mirginnofge-sécher-t
dirgittofge-sécher-t
siginnofge-sécher-t
Passé composé
echsinnofge-sécher-t ginn
dubassofge-sécher-t ginn
hien/si,hatt/etassofge-sécher-t ginn
mirsinnofge-sécher-t ginn
dirsiddofge-sécher-t ginn
sisinnofge-sécher-t ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-sécher-t ginn
duwaarsofge-sécher-t ginn
hien/si,hatt/etwarofge-sécher-t ginn
mirwarenofge-sécher-t ginn
dirwaartofge-sécher-t ginn
siwarenofge-sécher-t ginn
Futur I
echwäert ofge-sécher-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-sécher-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofge-sécher-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofge-sécher-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ofge-sécher-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entsécher-eniwwerversécher-en matversécher-en sécher-enveronsécher-en versécher-enzousécher-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles