E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
veronsécher-en verunsichern (D)déstabiliser, inquiéter (F)
Stammformen veronsécher-enveronsécher-tveronsécher-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-on-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
ech
du
hien/si,hatt/et
mir
dir
si
Passé composé
echhuveronsécher-t
duhuesveronsécher-t
hien/si,hatt/ethuetveronsécher-t
mirhuveronsécher-t
dirhuttveronsécher-t
sihuveronsécher-t
Plus-que-parfait
echhatveronsécher-t
duhasveronsécher-t
hien/si,hatt/ethatveronsécher-t
mirhateveronsécher-t
dirhatveronsécher-t
sihateveronsécher-t
Futur I
echwäert veronsécher-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veronsécher-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifveronsécher-en
dugéifsveronsécher-en
hien/si,hatt/etgéifveronsécher-en
mirgéifeveronsécher-en
dirgéiftveronsécher-en
sigéifeveronsécher-en
Conditionnel Passé composé
echhättveronsécher-t
duhässveronsécher-t
hien/si,hatt/ethättveronsécher-t
mirhätteveronsécher-t
dirhättveronsécher-t
sihätteveronsécher-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierveronsécher!
Plurielveronsécher-t!
veronsécher-t
veronsécher-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiveronsécher-t
dugëssveronsécher-t
hie/si,hatt/etgëttveronsécher-t
mirgiveronsécher-t
dirgittveronsécher-t
sigiveronsécher-t
Passé composé
echsiveronsécher-t ginn
dubassveronsécher-t ginn
hien/si,hatt/etassveronsécher-t ginn
mirsiveronsécher-t ginn
dirsiddveronsécher-t ginn
sisiveronsécher-t ginn
Plus-que-parfait
echsiveronsécher-t ginn
duwaarsveronsécher-t ginn
hien/si,hatt/etwarveronsécher-t ginn
mirwareveronsécher-t ginn
dirwaartveronsécher-t ginn
siwareveronsécher-t ginn
Futur I
echwäert veronsécher-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert veronsécher-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif veronsécher-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif veronsécher-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier veronsécher-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entsécher-eniwwerversécher-en matversécher-en ofsécher-ensécher-enversécher-enzousécher-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles