E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
matversécheren mitversichern (D)
Stammformen matversécherenverséchert matmatverséchert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (mat-ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverséchere mat
duverséchers mat
hien/si,hatt/etverséchert mat
mirverséchere mat
dirverséchert mat
siverséchere mat
Passé composé
echhumatverséchert
duhuesmatverséchert
hien/si,hatt/ethuetmatverséchert
mirhumatverséchert
dirhuttmatverséchert
sihumatverséchert
Plus-que-parfait
echhatmatverséchert
duhasmatverséchert
hien/si,hatt/ethatmatverséchert
mirhatematverséchert
dirhatmatverséchert
sihatematverséchert
Futur I
echwäert matversécheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matverséchert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatversécheren
dugéifsmatversécheren
hien/si,hatt/etgéifmatversécheren
mirgéifematversécheren
dirgéiftmatversécheren
sigéifematversécheren
Conditionnel Passé composé
echhättmatverséchert
duhässmatverséchert
hien/si,hatt/ethättmatverséchert
mirhättematverséchert
dirhättmatverséchert
sihättematverséchert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierversécher mat!
Plurielverséchert mat!
matverséchert
matversécheren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgimatverséchert
dugëssmatverséchert
hie/si,hatt/etgëttmatverséchert
mirgimatverséchert
dirgittmatverséchert
sigimatverséchert
Passé composé
echsimatverséchert ginn
dubassmatverséchert ginn
hien/si,hatt/etassmatverséchert ginn
mirsimatverséchert ginn
dirsiddmatverséchert ginn
sisimatverséchert ginn
Plus-que-parfait
echsimatverséchert ginn
duwaarsmatverséchert ginn
hien/si,hatt/etwarmatverséchert ginn
mirwarematverséchert ginn
dirwaartmatverséchert ginn
siwarematverséchert ginn
Futur I
echwäert matverséchert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matverséchert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif matverséchert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif matverséchert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier matverséchert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entséchereniwwerversécheren ofsécherensécherenveronsécheren versécherenzousécheren
Remarquen (intern)
fr. übersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles