E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zousécheren zusichern (D)assurer (F)
Stammformen zousécherenséchert zouzougeséchert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsécheren zou
duséchers zou
hien/si,hatt/etséchert zou
mirsécheren zou
dirséchert zou
sisécheren zou
Passé composé
echhunnzougeséchert
duhueszougeséchert
hien/si,hatt/ethuetzougeséchert
mirhunnzougeséchert
dirhuttzougeséchert
sihunnzougeséchert
Plus-que-parfait
echhatzougeséchert
duhaszougeséchert
hien/si,hatt/ethatzougeséchert
mirhatenzougeséchert
dirhatzougeséchert
sihatenzougeséchert
Futur I
echwäert zousécheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougeséchert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzousécheren
dugéifszousécheren
hien/si,hatt/etgéifzousécheren
mirgéifenzousécheren
dirgéiftzousécheren
sigéifenzousécheren
Conditionnel Passé composé
echhättzougeséchert
duhässzougeséchert
hien/si,hatt/ethättzougeséchert
mirhättenzougeséchert
dirhättzougeséchert
sihättenzougeséchert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersécher zou!
Plurielséchert zou!
zougeséchert
zousécheren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzougeséchert
dugësszougeséchert
hie/si,hatt/etgëttzougeséchert
mirginnzougeséchert
dirgittzougeséchert
siginnzougeséchert
Passé composé
echsinnzougeséchert ginn
dubasszougeséchert ginn
hien/si,hatt/etasszougeséchert ginn
mirsinnzougeséchert ginn
dirsiddzougeséchert ginn
sisinnzougeséchert ginn
Plus-que-parfait
echwarzougeséchert ginn
duwaarszougeséchert ginn
hien/si,hatt/etwarzougeséchert ginn
mirwarenzougeséchert ginn
dirwaartzougeséchert ginn
siwarenzougeséchert ginn
Futur I
echwäert zougeséchert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougeséchert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zougeséchert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zougeséchert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zougeséchert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entséchereniwwerversécheren matversécheren ofsécherensécherenveronsécheren versécheren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles