E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zousécher-en zusichern (D) – assurer (F)
Stammformen zousécher-ensécher-t zouzouge-sécher-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsécher-en zou
dusécher-s zou
hien/si,hatt/etsécher-t zou
mirsécher-en zou
dirsécher-t zou
sisécher-en zou
Passé composé
echhunnzouge-sécher-t
duhueszouge-sécher-t
hien/si,hatt/ethuetzouge-sécher-t
mirhunnzouge-sécher-t
dirhuttzouge-sécher-t
sihunnzouge-sécher-t
Plus-que-parfait
echhatzouge-sécher-t
duhaszouge-sécher-t
hien/si,hatt/ethatzouge-sécher-t
mirhatenzouge-sécher-t
dirhatzouge-sécher-t
sihatenzouge-sécher-t
Futur I
echwäert zousécher-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-sécher-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzousécher-en
dugéifszousécher-en
hien/si,hatt/etgéifzousécher-en
mirgéifenzousécher-en
dirgéiftzousécher-en
sigéifenzousécher-en
Conditionnel Passé composé
echhättzouge-sécher-t
duhässzouge-sécher-t
hien/si,hatt/ethättzouge-sécher-t
mirhättenzouge-sécher-t
dirhättzouge-sécher-t
sihättenzouge-sécher-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersécher zou!
Plurielsécher-t zou!
zouge-sécher-t
zousécher-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzouge-sécher-t
dugësszouge-sécher-t
hie/si,hatt/etgëttzouge-sécher-t
mirginnzouge-sécher-t
dirgittzouge-sécher-t
siginnzouge-sécher-t
Passé composé
echsinnzouge-sécher-t ginn
dubasszouge-sécher-t ginn
hien/si,hatt/etasszouge-sécher-t ginn
mirsinnzouge-sécher-t ginn
dirsiddzouge-sécher-t ginn
sisinnzouge-sécher-t ginn
Plus-que-parfait
echwarzouge-sécher-t ginn
duwaarszouge-sécher-t ginn
hien/si,hatt/etwarzouge-sécher-t ginn
mirwarenzouge-sécher-t ginn
dirwaartzouge-sécher-t ginn
siwarenzouge-sécher-t ginn
Futur I
echwäert zouge-sécher-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-sécher-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zouge-sécher-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zouge-sécher-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zouge-sécher-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entsécher-eniwwerversécher-en matversécher-en ofsécher-ensécher-enveronsécher-en versécher-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles