E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sedimentéieren sedimentieren (D)sédimenter (F)
Stammformen sedimentéierensedimentéiertsedimentéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsedimentéieren
dusedimentéiers
hien/si,hatt/etsedimentéiert
mirsedimentéieren
dirsedimentéiert
sisedimentéieren
Passé composé
echhusedimentéiert
duhuessedimentéiert
hien/si,hatt/ethuetsedimentéiert
mirhusedimentéiert
dirhuttsedimentéiert
sihusedimentéiert
Plus-que-parfait
echhatsedimentéiert
duhassedimentéiert
hien/si,hatt/ethatsedimentéiert
mirhatesedimentéiert
dirhatsedimentéiert
sihatesedimentéiert
Futur I
echwäert sedimentéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sedimentéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsedimentéieren
dugéifssedimentéieren
hien/si,hatt/etgéifsedimentéieren
mirgéifesedimentéieren
dirgéiftsedimentéieren
sigéifesedimentéieren
Conditionnel Passé composé
echhättsedimentéiert
duhässsedimentéiert
hien/si,hatt/ethättsedimentéiert
mirhättesedimentéiert
dirhättsedimentéiert
sihättesedimentéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersedimentéier!
Plurielsedimentéiert!
sedimentéiert
sedimentéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisedimentéiert
dugësssedimentéiert
hie/si,hatt/etgëttsedimentéiert
mirgisedimentéiert
dirgittsedimentéiert
sigisedimentéiert
Passé composé
echsisedimentéiert ginn
dubasssedimentéiert ginn
hien/si,hatt/etasssedimentéiert ginn
mirsisedimentéiert ginn
dirsiddsedimentéiert ginn
sisisedimentéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsedimentéiert ginn
duwaarssedimentéiert ginn
hien/si,hatt/etwarsedimentéiert ginn
mirwaresedimentéiert ginn
dirwaartsedimentéiert ginn
siwaresedimentéiert ginn
Futur I
echwäert sedimentéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sedimentéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif sedimentéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif sedimentéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier sedimentéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles