E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aseeŽn einsšgen (D) – entailler (F)
Stammformen aseeŽnseet anageseet
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echseeŽn an
dusees an
hien/si,hatt/etseet an
mirseeŽn an
dirseet an
siseeŽn an
Passť composť
echhunnageseet
duhuesageseet
hien/si,hatt/ethuetageseet
mirhunnageseet
dirhuttageseet
sihunnageseet
Plus-que-parfait
echhatageseet
duhasageseet
hien/si,hatt/ethatageseet
mirhatenageseet
dirhatageseet
sihatenageseet
Futur I
echwäert aseeŽn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageseet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaseeŽn
dugéifsaseeŽn
hien/si,hatt/etgéifaseeŽn
mirgéifenaseeŽn
dirgéiftaseeŽn
sigéifenaseeŽn
Conditionnel Passť composť
echhšttageseet
duhšssageseet
hien/si,hatt/ethšttageseet
mirhšttenageseet
dirhšttageseet
sihšttenageseet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersee an!
Plurielseet an!
ageseet
aseeŽn
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echginnageseet
dugëssageseet
hie/si,hatt/etgëttageseet
mirginnageseet
dirgittageseet
siginnageseet
Passť composť
echsinnageseet ginn
dubassageseet ginn
hien/si,hatt/etassageseet ginn
mirsinnageseet ginn
dirsiddageseet ginn
sisinnageseet ginn
Plus-que-parfait
echwarageseet ginn
duwaarsageseet ginn
hien/si,hatt/etwarageseet ginn
mirwarenageseet ginn
dirwaartageseet ginn
siwarenageseet ginn
Futur I
echwäert ageseet ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageseet gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif ageseet
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif ageseet ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Conditionnel Passť composť
echwier ageseet ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchseeŽnofseeŽnseeŽnuseeŽnzerseeŽn
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles