E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchseeŽn durchsšgen (D) – scier (en deux) (F)
Stammformen duerchseeŽnseet duerchduerchgeseet
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echseeŽn duerch
dusees duerch
hien/si,hatt/etseet duerch
mirseeŽn duerch
dirseet duerch
siseeŽn duerch
Passť composť
echhunnduerchgeseet
duhuesduerchgeseet
hien/si,hatt/ethuetduerchgeseet
mirhunnduerchgeseet
dirhuttduerchgeseet
sihunnduerchgeseet
Plus-que-parfait
echhatduerchgeseet
duhasduerchgeseet
hien/si,hatt/ethatduerchgeseet
mirhatenduerchgeseet
dirhatduerchgeseet
sihatenduerchgeseet
Modale Futur I
echwäert duerchseeŽn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert duerchgeseet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchseeŽn
dugéifsduerchseeŽn
hien/si,hatt/etgéifduerchseeŽn
mirgéifenduerchseeŽn
dirgéiftduerchseeŽn
sigéifenduerchseeŽn
Conditionnel passť composť
echhšttduerchgeseet
duhšssduerchgeseet
hien/si,hatt/ethšttduerchgeseet
mirhšttenduerchgeseet
dirhšttduerchgeseet
sihšttenduerchgeseet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersee duerch!
Plurielseet duerch!
duerchgeseet
duerchseeŽn
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnduerchgeseet
dugëssduerchgeseet
hie/si,hatt/etgëttduerchgeseet
mirginnduerchgeseet
dirgittduerchgeseet
siginnduerchgeseet
Passť composť
echsinnduerchgeseet ginn
dubassduerchgeseet ginn
hien/si,hatt/etassduerchgeseet ginn
mirsinnduerchgeseet ginn
dirsiddduerchgeseet ginn
sisinnduerchgeseet ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchgeseet ginn
duwaarsduerchgeseet ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgeseet ginn
mirwarenduerchgeseet ginn
dirwaartduerchgeseet ginn
siwarenduerchgeseet ginn
Modale Futur I
echwäert duerchgeseet ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert duerchgeseet gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif duerchgeseet
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif duerchgeseet ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Conditionnel passť composť
echwier duerchgeseet ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aseeŽnofseeŽnseeŽnuseeŽnzerseeŽn
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles