E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerseeŽn zersšgen (D)scier (F)
Stammformen zerseeŽnzerseetzerseet
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echzerseeŽn
duzersees
hien/si,hatt/etzerseet
mirzerseeŽn
dirzerseet
sizerseeŽn
Passť composť
echhunnzerseet
duhueszerseet
hien/si,hatt/ethuetzerseet
mirhunnzerseet
dirhuttzerseet
sihunnzerseet
Plus-que-parfait
echhatzerseet
duhaszerseet
hien/si,hatt/ethatzerseet
mirhatenzerseet
dirhatzerseet
sihatenzerseet
Futur I
echwäert zerseeŽn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerseet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerseeŽn
dugéifszerseeŽn
hien/si,hatt/etgéifzerseeŽn
mirgéifenzerseeŽn
dirgéiftzerseeŽn
sigéifenzerseeŽn
Conditionnel Passť composť
echhšttzerseet
duhšsszerseet
hien/si,hatt/ethšttzerseet
mirhšttenzerseet
dirhšttzerseet
sihšttenzerseet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzersee!
Plurielzerseet!
zerseet
zerseeŽn
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echginnzerseet
dugësszerseet
hie/si,hatt/etgëttzerseet
mirginnzerseet
dirgittzerseet
siginnzerseet
Passť composť
echsinnzerseet ginn
dubasszerseet ginn
hien/si,hatt/etasszerseet ginn
mirsinnzerseet ginn
dirsiddzerseet ginn
sisinnzerseet ginn
Plus-que-parfait
echwarzerseet ginn
duwaarszerseet ginn
hien/si,hatt/etwarzerseet ginn
mirwarenzerseet ginn
dirwaartzerseet ginn
siwarenzerseet ginn
Futur I
echwäert zerseet ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerseet gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif zerseet
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif zerseet ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Conditionnel Passť composť
echwier zerseet ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aseeŽnduerchseeŽnofseeŽnseeŽnuseeŽn
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles