E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aseefen einseifen, betrgen (D)savonner, tromper, abuser (F)
Stammformen aseefenseeft anageseeft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echseefen an
duseefs an
hien/si,hatt/etseeft an
mirseefen an
dirseeft an
siseefen an
Pass compos
echhunnageseeft
duhuesageseeft
hien/si,hatt/ethuetageseeft
mirhunnageseeft
dirhuttageseeft
sihunnageseeft
Plus-que-parfait
echhatageseeft
duhasageseeft
hien/si,hatt/ethatageseeft
mirhatenageseeft
dirhatageseeft
sihatenageseeft
Futur I
echwäert aseefen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageseeft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaseefen
dugéifsaseefen
hien/si,hatt/etgéifaseefen
mirgéifenaseefen
dirgéiftaseefen
sigéifenaseefen
Conditionnel Pass compos
echhttageseeft
duhssageseeft
hien/si,hatt/ethttageseeft
mirhttenageseeft
dirhttageseeft
sihttenageseeft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierseef an!
Plurielseeft an!
ageseeft
aseefen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnageseeft
dugëssageseeft
hie/si,hatt/etgëttageseeft
mirginnageseeft
dirgittageseeft
siginnageseeft
Pass compos
echsinnageseeft ginn
dubassageseeft ginn
hien/si,hatt/etassageseeft ginn
mirsinnageseeft ginn
dirsiddageseeft ginn
sisinnageseeft ginn
Plus-que-parfait
echwarageseeft ginn
duwaarsageseeft ginn
hien/si,hatt/etwarageseeft ginn
mirwarenageseeft ginn
dirwaartageseeft ginn
siwarenageseeft ginn
Futur I
echwäert ageseeft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageseeft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ageseeft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ageseeft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ageseeft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofseefenseefen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles