E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aseef-en einseifen, betrgen (D) – savonner, tromper, abuser (F)
Stammformen aseef-enseef-t anage-seef-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echseef-en an
duseef-s an
hien/si,hatt/etseef-t an
mirseef-en an
dirseef-t an
siseef-en an
Pass compos
echhunnage-seef-t
duhuesage-seef-t
hien/si,hatt/ethuetage-seef-t
mirhunnage-seef-t
dirhuttage-seef-t
sihunnage-seef-t
Plus-que-parfait
echhatage-seef-t
duhasage-seef-t
hien/si,hatt/ethatage-seef-t
mirhatenage-seef-t
dirhatage-seef-t
sihatenage-seef-t
Futur I
echwäert aseef-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-seef-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaseef-en
dugéifsaseef-en
hien/si,hatt/etgéifaseef-en
mirgéifenaseef-en
dirgéiftaseef-en
sigéifenaseef-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-seef-t
duhssage-seef-t
hien/si,hatt/ethttage-seef-t
mirhttenage-seef-t
dirhttage-seef-t
sihttenage-seef-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierseef an!
Plurielseef-t an!
age-seef-t
aseef-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnage-seef-t
dugëssage-seef-t
hie/si,hatt/etgëttage-seef-t
mirginnage-seef-t
dirgittage-seef-t
siginnage-seef-t
Pass compos
echsinnage-seef-t ginn
dubassage-seef-t ginn
hien/si,hatt/etassage-seef-t ginn
mirsinnage-seef-t ginn
dirsiddage-seef-t ginn
sisinnage-seef-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-seef-t ginn
duwaarsage-seef-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-seef-t ginn
mirwarenage-seef-t ginn
dirwaartage-seef-t ginn
siwarenage-seef-t ginn
Futur I
echwäert age-seef-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-seef-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif age-seef-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif age-seef-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier age-seef-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofseef-enseef-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles