E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofseef-en abseifen (D) – savonner (F)
Stammformen ofseef-enseef-t ofofge-seef-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echseef-en of
duseef-s of
hien/si,hatt/etseef-t of
mirseef-en of
dirseef-t of
siseef-en of
Pass compos
echhunnofge-seef-t
duhuesofge-seef-t
hien/si,hatt/ethuetofge-seef-t
mirhunnofge-seef-t
dirhuttofge-seef-t
sihunnofge-seef-t
Plus-que-parfait
echhatofge-seef-t
duhasofge-seef-t
hien/si,hatt/ethatofge-seef-t
mirhatenofge-seef-t
dirhatofge-seef-t
sihatenofge-seef-t
Futur I
echwäert ofseef-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-seef-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofseef-en
dugéifsofseef-en
hien/si,hatt/etgéifofseef-en
mirgéifenofseef-en
dirgéiftofseef-en
sigéifenofseef-en
Conditionnel Pass compos
echhttofge-seef-t
duhssofge-seef-t
hien/si,hatt/ethttofge-seef-t
mirhttenofge-seef-t
dirhttofge-seef-t
sihttenofge-seef-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierseef of!
Plurielseef-t of!
ofge-seef-t
ofseef-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofge-seef-t
dugëssofge-seef-t
hie/si,hatt/etgëttofge-seef-t
mirginnofge-seef-t
dirgittofge-seef-t
siginnofge-seef-t
Pass compos
echsinnofge-seef-t ginn
dubassofge-seef-t ginn
hien/si,hatt/etassofge-seef-t ginn
mirsinnofge-seef-t ginn
dirsiddofge-seef-t ginn
sisinnofge-seef-t ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-seef-t ginn
duwaarsofge-seef-t ginn
hien/si,hatt/etwarofge-seef-t ginn
mirwarenofge-seef-t ginn
dirwaartofge-seef-t ginn
siwarenofge-seef-t ginn
Futur I
echwäert ofge-seef-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-seef-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofge-seef-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofge-seef-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofge-seef-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aseef-enseef-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles