E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aseenen einsegnen (D) – confirmer (F)
Stammformen aseenenseent anageseent
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echseenen an
duseens an
hien/si,hatt/etseent an
mirseenen an
dirseent an
siseenen an
Pass compos
echhunnageseent
duhuesageseent
hien/si,hatt/ethuetageseent
mirhunnageseent
dirhuttageseent
sihunnageseent
Plus-que-parfait
echhatageseent
duhasageseent
hien/si,hatt/ethatageseent
mirhatenageseent
dirhatageseent
sihatenageseent
Modale Futur I
echwäert aseenen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ageseent hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaseenen
dugéifsaseenen
hien/si,hatt/etgéifaseenen
mirgéifenaseenen
dirgéiftaseenen
sigéifenaseenen
Conditionnel pass compos
echhttageseent
duhssageseent
hien/si,hatt/ethttageseent
mirhttenageseent
dirhttageseent
sihttenageseent
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierseen an!
Plurielseent an!
ageseent
aseenen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnageseent
dugëssageseent
hie/si,hatt/etgëttageseent
mirginnageseent
dirgittageseent
siginnageseent
Pass compos
echsinnageseent ginn
dubassageseent ginn
hien/si,hatt/etassageseent ginn
mirsinnageseent ginn
dirsiddageseent ginn
sisinnageseent ginn
Plus-que-parfait
echwarageseent ginn
duwaarsageseent ginn
hien/si,hatt/etwarageseent ginn
mirwarenageseent ginn
dirwaartageseent ginn
siwarenageseent ginn
Modale Futur I
echwäert ageseent ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ageseent gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ageseent
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ageseent ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ageseent ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofseenenseenen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles