E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
segmentéieren segmentieren (D)ségmenter (F)
Stammformen segmentéierensegmentéiertsegmentéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsegmentéieren
dusegmentéiers
hien/si,hatt/etsegmentéiert
mirsegmentéieren
dirsegmentéiert
sisegmentéieren
Passé composé
echhusegmentéiert
duhuessegmentéiert
hien/si,hatt/ethuetsegmentéiert
mirhusegmentéiert
dirhuttsegmentéiert
sihusegmentéiert
Plus-que-parfait
echhatsegmentéiert
duhassegmentéiert
hien/si,hatt/ethatsegmentéiert
mirhatesegmentéiert
dirhatsegmentéiert
sihatesegmentéiert
Futur I
echwäert segmentéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert segmentéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsegmentéieren
dugéifssegmentéieren
hien/si,hatt/etgéifsegmentéieren
mirgéifesegmentéieren
dirgéiftsegmentéieren
sigéifesegmentéieren
Conditionnel Passé composé
echhättsegmentéiert
duhässsegmentéiert
hien/si,hatt/ethättsegmentéiert
mirhättesegmentéiert
dirhättsegmentéiert
sihättesegmentéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersegmentéier!
Plurielsegmentéiert!
segmentéiert
segmentéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisegmentéiert
dugësssegmentéiert
hie/si,hatt/etgëttsegmentéiert
mirgisegmentéiert
dirgittsegmentéiert
sigisegmentéiert
Passé composé
echsisegmentéiert ginn
dubasssegmentéiert ginn
hien/si,hatt/etasssegmentéiert ginn
mirsisegmentéiert ginn
dirsiddsegmentéiert ginn
sisisegmentéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsegmentéiert ginn
duwaarssegmentéiert ginn
hien/si,hatt/etwarsegmentéiert ginn
mirwaresegmentéiert ginn
dirwaartsegmentéiert ginn
siwaresegmentéiert ginn
Futur I
echwäert segmentéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert segmentéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif segmentéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif segmentéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier segmentéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles