E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verséissen versüßen (D)sucrer, adoucir (F)
Stammformen verséissenverséisstverséisst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverséissen
duverséiss
hien/si,hatt/etverséisst
mirverséissen
dirverséisst
siverséissen
Passé composé
echhuverséisst
duhuesverséisst
hien/si,hatt/ethuetverséisst
mirhuverséisst
dirhuttverséisst
sihuverséisst
Plus-que-parfait
echhatverséisst
duhasverséisst
hien/si,hatt/ethatverséisst
mirhateverséisst
dirhatverséisst
sihateverséisst
Futur I
echwäert verséissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verséisst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverséissen
dugéifsverséissen
hien/si,hatt/etgéifverséissen
mirgéifeverséissen
dirgéiftverséissen
sigéifeverséissen
Conditionnel Passé composé
echhättverséisst
duhässverséisst
hien/si,hatt/ethättverséisst
mirhätteverséisst
dirhättverséisst
sihätteverséisst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverséiss!
Plurielverséisst!
verséisst
verséissen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverséisst
dugëssverséisst
hie/si,hatt/etgëttverséisst
mirgiverséisst
dirgittverséisst
sigiverséisst
Passé composé
echsiverséisst ginn
dubassverséisst ginn
hien/si,hatt/etassverséisst ginn
mirsiverséisst ginn
dirsiddverséisst ginn
sisiverséisst ginn
Plus-que-parfait
echwarverséisst ginn
duwaarsverséisst ginn
hien/si,hatt/etwarverséisst ginn
mirwareverséisst ginn
dirwaartverséisst ginn
siwareverséisst ginn
Futur I
echwäert verséisst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verséisst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verséisst
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verséisst ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verséisst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
séissen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles