E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sekretéieren sekretieren (D)sécréter (F)
Stammformen sekretéierensekretéiertsekretéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsekretéieren
dusekretéiers
hien/si,hatt/etsekretéiert
mirsekretéieren
dirsekretéiert
sisekretéieren
Passé composé
echhusekretéiert
duhuessekretéiert
hien/si,hatt/ethuetsekretéiert
mirhusekretéiert
dirhuttsekretéiert
sihusekretéiert
Plus-que-parfait
echhatsekretéiert
duhassekretéiert
hien/si,hatt/ethatsekretéiert
mirhatesekretéiert
dirhatsekretéiert
sihatesekretéiert
Futur I
echwäert sekretéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sekretéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsekretéieren
dugéifssekretéieren
hien/si,hatt/etgéifsekretéieren
mirgéifesekretéieren
dirgéiftsekretéieren
sigéifesekretéieren
Conditionnel Passé composé
echhättsekretéiert
duhässsekretéiert
hien/si,hatt/ethättsekretéiert
mirhättesekretéiert
dirhättsekretéiert
sihättesekretéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersekretéier!
Plurielsekretéiert!
sekretéiert
sekretéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisekretéiert
dugësssekretéiert
hie/si,hatt/etgëttsekretéiert
mirgisekretéiert
dirgittsekretéiert
sigisekretéiert
Passé composé
echsisekretéiert ginn
dubasssekretéiert ginn
hien/si,hatt/etasssekretéiert ginn
mirsisekretéiert ginn
dirsiddsekretéiert ginn
sisisekretéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsekretéiert ginn
duwaarssekretéiert ginn
hien/si,hatt/etwarsekretéiert ginn
mirwaresekretéiert ginn
dirwaartsekretéiert ginn
siwaresekretéiert ginn
Futur I
echwäert sekretéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sekretéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif sekretéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif sekretéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier sekretéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles